Коли алко або наркозалежна людина потрапляє в центр реабілітації наркоманів в Одесі, увагу спочатку приділяється її фізичному стану. Наркоман або алкоголік проходить медикаментозні процедури, спрямовані на очищення організму від токсинів, підтримку роботи внутрішніх органів. Але на цьому робота з залежним в центрі реабілітації наркозалежних в Одесі не закінчується, а тільки починається. За детоксикацією йде тривалий період реабілітації наркозалежних .
Реабілітація та ресоціалізація наркозалежних в Одесі – складний процес, що включає в себе сплав різних психотерапевтичних технік, які застосовуються в рамках програми реабілітації наркоманів «12 кроків». Програма побудована на спілкуванні залежних людей, які бажають вилікуватися, в невеликих групах. На сьогоднішній день «12 кроків» визнана найефективнішою з усіх програм реабілітації наркозалежних. Реабілітація та ресоціалізація наркозалежних після лікування наркоманії базується на прийнятті проблеми та виправленні свого ставлення до світу, на пробудженні бажання змінюватися.
Основний інструмент «Міннесотської» програми реабілітації наркоманів – групова свідомість. Справа в тому, що світ здорових людей не може прийняти залежного, а світ наркоманів не розуміє бажання свого колишнього учасника розпрощатися з отрутою. Прийняти і зрозуміти наркомана, який вирішив одужати, можуть тільки подібні йому. Такі люди відчувають один одного і можуть допомогти один одному краще, ніж будь-хто інший. Реабілітація наркоманів і алкоголіків неможлива без почуття причетності, спільності. Це основа успішної соціальної реабілітації наркозалежних в Одесі.
Від інших програм реабілітації наркозалежних в Одесі «12 кроків» відрізняється своєю гуманністю, шанобливим ставленням, анонімністю. На території центру є все необхідне для комфортного, цікавого життя під час реабілітації наркоманів. В Одеському центрі реабілітації наркоманів пацієнти відчувають себе по-домашньому затишно, але при цьому вони захищені від спокус звичного середовища.
Схема «12 кроків» тісно пов’язана з православною реабілітацією наркозалежних. З точки зору релігії, наркоманія – гріх. Однак цей гріх – спроба заповнити порожнечу, що утворилася в душі. За програмою реабілітації наркозалежних «12 кроків», особистісна реабілітація наркоманів і алкоголіків і соціальна реабілітація наркозалежних та алкозалежних будується якраз на заповненні внутрішньої порожнечі. Пацієнту, в центрі реабілітації наркоманів, надаються нові здорові життєві цінності та орієнтири, які допомагають налагодити нормальне життя.
Спочатку «Міннесотську» систему взяли на озброєння релігійні програми реабілітації наркоманів. Зараз, первісне трактування Бога в програмі видозмінилася, щоб охопити широкий загал людей. У сучасному розумінні Бог в схемі «12 кроків» – будь-яка вища сила, авторитетна для наркозалежного (наприклад, сила колективу).
Успішна реабілітація наркоманів можлива, для цього необхідно лише щире бажання залежного і час.