Поширеність наркотичної залежності, особливо серед молоді, поява нових синтетичних наркотиків, а також залученість в проблему наркоманії широкого кола осіб (так званих співзалежних) стимулювали появу приватних клінік і реабілітаційних центрів, формування нових підходів, форм і методів лікування наркозалежних. Однак далеко не завжди вдається домогтися стійкої ремісії хвороби, повної відмови пацієнта від наркотичних речовин і повного одужання при лікуванні співзалежності. В чому причина?
Для досягнення позитивних і довготривалих результатів допомога в лікуванні наркоманії повинна бути: а) своєчасною, б) професійною і в) комплексною. Тільки в цьому випадку звільнення від залежності може стати незворотним. Що ж означають ці три пункти?
Співробітниками наркологічної клініки дотримуються основні принципи лікування наркоманії:
– анонімність і конфіденційність;
– індивідуальний підхід до хворого;
– комплексний і поетапний характер лікування.
Ефективне лікування наркозалежних включає в себе цілий комплекс заходів медичного, психологічного і соціального характеру, тобто процес оздоровлення відбувається на всіх рівнях: фізіологічному, психологічному, духовному і соціальному. Лікування здійснюється в кілька етапів.
Етапи лікування наркоманії:
– первинна консультація і первинний огляд хворого;
– ліквідація абстинентного синдрому (ломки) і детоксикація організму;
– складання індивідуальної програми лікування;
– відновлення роботи постраждалих систем і органів, перш за все ЦНС;
– психологічна і соціальна реабілітація наркозалежних;
– подальша підтримка і опіка.
Значний, а часом неоціненний внесок, в лікування можуть надати групи взаємодопомоги. Пройшовши всі етапи лікування, і знайшовши позитивний досвід звільнення від залежності, колишні наркозалежні добровільно діляться своїми успіхами і допомагають іншим вирватися з порочного кола. Ступінь довіри і ефективність роботи в таких групах дуже висока. Коли наркоман дивиться на людину, що сцілилася, яка не тільки змогла побороти патологічний потяг, але і знайти своє місце в житті, у нього з’являються сили для боротьби.
Крім того, вирішальну роль в реабілітаційному процесі відіграє правильне ставлення рідних і близьких наркомана до його хвороби і до найболючішого. Разом з сімейним психотерапевтом потрібно сфокусуватися не стільки на самій залежності, скільки на причинах і проблемах, які привели до неї людину. Дуже часто усвідомлення і усунення цих
причин допомагає наркозалежному кардинально поміняти свої колишні звички, погляди і поведінку.