У науковій та спеціальній літературі, засобах масової інформації давно дискутується питання про правомірність і необхідність примусового лікування наркоманів, приміщення їх в спеціалізовані лікувальні установи без їх згоди. Медики, юристи, психологи розходяться в думках, ставлять під сумнів ефективність лікування і тривалість ремісії. Як правило, наркомани, в силу руйнівного впливу психотропних засобів на ЦНС, не усвідомлюють глибини проблеми і відмовляються від лікування в умовах ізоляції при госпіталізації в спеціалізовані лікувальні установи.
Доведено, що змусити наркомана лікуватися практично неможливо. Ефективність такої терапії низька, а частота рецидивів – висока. Однак в більшості випадків наркоманів в наркологічну клініку приводять родичі або поміщають правоохоронні органи.
У сучасній наркології розроблені методи, що дозволяють особам на примусовому лікуванні позбутися залежності. Цей метод називається – метод інтервенції. Він полягає у формуванні мотивації хворого на добровільне позбавлення від адикції (залежності) без насильства над особистістю і придушення її волі.
У наркологічній клініці «Реванш» давно і успішно застосовуються методи примусового лікування, при використанні яких хворий:
Використання методів примусового лікування показано на будь-якій стадії захворювання, оскільки наркомани з невеликим стажем впевнені, що можуть самостійно «зіскочити» в будь-який момент, а хворі з великим досвідом вживання психотропних речовин бояться наслідків відмови від них, ломки.
Методи психологічної інтервенції різноманітні. У клініці «Реванш» фахівці підбирають найбільш дієві методи в кожному конкретному випадку. Індивідуальний підхід – один з головних принципів діяльності співробітників центру.
Перевагами примусових заходів медичного характеру в клініці «Реванш» є:
Ще однією перевагою перебування в клініці є політика анонімності і конфіденційності.
Не варто намагатися переконати хворого лікуватися самостійно, діючи погрозами, криками, скандалами. Психологічне насильство і навіть спокійні вмовляння можуть спровокувати у хворого напади агресії, роздратування, відстороненість,замкнутість.
Тільки фахівці з високим професійним рівнем і великим досвідом роботи з важкими пацієнтами можуть вплинути на наркомана, допомогти переосмислити спосіб свого життя і сформувати стійке, усвідомлене бажання позбутися від хвороби. Дипломовані психологи і психотерапевти клініки вміють знайти підхід навіть до найскладніших хворих, завоювати їхню довіру і бажання лікуватися.
Наркоман може бути поміщений на примусове лікування за рішенням суду, якщо він:
Додаткову інформацію про правила приміщення хворого на примусове лікування в наркологічну клініку можна дізнатися на офіційному сайті або зателефонувавши за контактними телефонними номерами.
У клініці ведеться робота не тільки з хворим, але і його близькими, оскільки найчастіше саме вони виступають ініціаторами приміщення наркомана на лікування. Від їх готовності співпрацювати з персоналом центру, підтримувати хворого в процесі терапії і після виписки, налагодити відносини з ним і повірити в його щирість залежить успіх лікування і тривалість періоду ремісії.
У клініці застосовують індивідуальні бесіди, колективні або групові заняття, роботу з волонтерами. Примусове лікування – це в першу чергу мотивація пацієнта, а не насильницьке його утримання в стінах лікувального закладу.