Реабілітація наркозалежних, за визначенням ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я), є процесом, в результаті якого наркоман досягає оптимального стану здоров’я, психологічних функцій і соціального благополуччя. Якщо ще 20 років тому лікуванням і програмою реабілітації наркозалежних займалися різні установи, то сьогодні наркологічні клініки допомагають пацієнтам не тільки позбутися від залежності, а й повернутися в нормальний соціум.
У комплексному лікуванні наркозалежних програма реабілітації йде за початковим етапом терапії, який може включати:
Мета реабілітаційної програми полягає в попередженні рецидивів і зміні поведінки пацієнтів для того, щоб навчити їх контролювати свою тягу до наркотиків і психотропних препаратів.
Реабілітація наркоманів – це сукупність програм різних форм, напрямків та області застосування:
У клініці «Реванш» реабілітація наркозалежних пацієнтів проводиться поетапно. Вона передбачає застосування інтенсивних медичних заходів, метою яких є:
Частина програм реалізується в стаціонарі, а частина – після виписки пацієнта в амбулаторному режимі.
В даний час за кордоном і в нашій країні найпопулярнішим реабілітаційним методом є «Програма 12 кроків». Основні її напрямки полягають в наступному:
Програма «12 кроків» застосовується в лікуванні наркозалежних в нашій країні, як на етапі стаціонарного лікування, так і після виписки пацієнта додому.
В рамках психотерапевтичної програми реабілітації використовується когнітивно-поведінкова модель. Метою її застосування є надання психотерапевтичної допомоги пацієнту. Психотерапевт домагається розуміння причин, витоків пристрасті до наркотичних речовин.
Цей метод вимагає регулярних індивідуальних або групових консультацій. Хворий вчиться розпізнавати аддитивний стан, вчитися справлятися з тягою до наркотиків, замінювати її позитивними практиками, наприклад, медитацією, релаксацією, дихальними вправами і т.д.
Дана модель не тільки дозволяє впоратися з адикцією, а й навчитися долати і інші проблеми:
Сімейний системний аналіз передбачає участь в програмі реабілітації хоча б 1 з членів сім’ї – дружини, батька. Робота з членами сім’ї, співзалежних – важлива частина реабілітаційного курсу, оскільки від розуміння, прийняття і підтримки хворого членами сім’ї залежить успіх і час його повернення до нормального життя.
Крім перерахованих методик, використовуються і інші:
Найбільш ефективним в реабілітації є комплексне застосування методів. Такий підхід гарантує підтримку результатів терапії, запобігання рецидиву захворювання і успішну інтеграцію хворого в суспільство.
Програма ресоціалізації колишніх наркозалежних дозволяє домогтися:
На цьому етапі з хворим працює велика команда професіоналів: психіатрів, психологів, реабілітологів , а також волонтерів. Таким чином, програма реабілітації – це тривалий, трудомісткий і витратний процес. Співробітники клініки «Реванш» володіють необхідними знаннями і мають великий досвід в реабілітації наркозалежних, що гарантує 100% успіх лікування.